M.B. Pocieszenia w Konradowie

Modlitwy:  Akt ofiarowania się Matce Bożej Pocieszenia          

Wezwania do Matki Bożej Pocieszenia

                 

Historia Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Konradowie.  

Dzieje obrazu MB Pocieszenia w Rzęsnej Polskiej nie są znane. O tym wizerunku krążyła wśród miejscowej ludności taka legenda:                 

Pewien wieśniak z Brzuchowic orał pole. W pewnej chwili podczas tej pracy ciągnące pług woły stanęły, a nawet poklękały. Zdziwiony chłop ujrzał na pobliskim drzewie wiszący na nim obraz Matki Bożej, od którego biła wielka jasność. Kiedy wieść o tym zdarzeniu rozeszła się po wsi, postanowiono znaleziony wizerunek odwieźć do Lwowa, aby tam przekazać jakiemuś kościołowi. Kiedy obraz Matki Bożej załadowano na wóz i wieziono do wspomnianego miasta, ciągnące wóz zwierzęta dowiozły ten wizerunek tylko do Rzęsnej Polskiej. Mimo, że dodano drugą parę zaprzęgu, nie zdołały ruszyć z miejsca. W tym zdarzeniu lud widział znak, że wolą Bożą jest, aby obraz Matki Bożej pozostał w Rzęsnej. Wtedy w tym miejscu wzniesiono kaplicę z drzewa a w jej wnętrzu umieszczono obraz Maryi. Wizerunek ten umieszczono także w zbudowanym później kościele z drzewa, a w 1895 roku znalazł się w murowanej świątyni tejże wsi.

Dawniej do słynącego łaskami Obrazu MB Pocieszenia przybywali liczni pielgrzymi z Bóbrki, z Gródka Jagiellońskiego i z innych miejscowości. Odpust miał trwać dwa tygodnie. Wierzący i proszący o łaski otrzymywali liczne dary duchowe i uzdrowienia. W ostatnich latach przed 1945 rokiem Obraz cieszył się tylko kultem lokalnym.

Sam wizerunek Matki Bożej namalowany na płótnie, nosi na sobie cechy malarstwa ukraińskiego. Należy przypuszczać, że został namalowany w XVII w. Postać MB jest przedstawiona w królewskim majestacie. Na swej lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej dłoni dzierży berło królewskie. Na głowach Dzieciątka i Matki są namalowane korony. Twarz Matki jest bardzo czytelną i ukazuje lekki uśmiech. Dziecię Jezus zwraca się w stronę Matki i wznosi prawą dłoń do błogosławieństwa, a w lewej trzyma jabłko. Obraz był przykryty trybowaną w blasze miedzianej i posrebrzanej szatą z licznymi na niej sztucznymi kamieniami ozdobnymi. W blasze są też uwidocznione dłonie Matki i Dzieciątka. Nad głowami Syna i Matki Bożej są umieszczone srebrne i złocone korony, a w około głów świętych Postaci widnieje dwanaście gwiazd wykonanych w srebrze i miedzi i bogato złoconych.

Ks. Franciszek Wierzbicki, ostatni proboszcz Rzęsnej Polskiej, w 1945 roku w ramach repatriacji opuścił parafię w Rzęsnej i przybył wraz z obrazem do Wielgowa, a zaraz potem do Przytocznej. Tam umieścił obraz w swojej sypialni. Po jego śmierci obraz wyniesiono na strych i tam pozostał do 1974 roku.

Przywieziony do Konradowa, przez ks. Bolesława Dratwę, słynący łaskami Obraz był bardzo zniszczony, pokryty warstwą sadzy i brudu. Wizerunek powierzono panu Pacholskiemu z Poznania, który dokonał gruntownej konserwacji ikony w roku 1976. Posrebrzenia blaszanej szaty dokonał pan Kosiński z Poznania. Ramę obrazu wykonał pan L. Dudek z Włoszakowic w 1977 roku.

11 listopada 1979 roku Biskup Paweł Socha dokonał uroczystej intronizacji Obrazu w kościele parafialnym w Konradowie.

Możliwość komentowania została wyłączona.