Wielkopolska Droga św. Jakuba

W roku 2004 rozpoczęto w Polsce wytyczanie i znakowanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santago. Dziś przez nasz kraj prowadzi już blisko 6 tysięcy kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. Dzięki nim można przejść także z Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji do Niemiec i Czech.

Dlaczego Camino w Polsce?

  • Bo bliżej. Na pewno łatwiej wybrać się na szlak spontanicznie, z dnia na dzień, choćby i na weekend, niż planować na wiele tygodni naprzód, rezerwować lot, przesuwać obowiązki w domu i w pracy.
  • Bo nie ma bariery językowej, a to rzecz ważna (nie tylko) dla nieśmiałych.
  • Bo pielgrzymowanie mamy w Polsce mocno osadzone w sercu i w głowie.
  • Bo pielgrzym odnawia się w drodze i ożywia oblicze ziemi. Tej ziemi.
  • Bo o tę ziemię dbamy oszczędzając jej spalin, a i czasem jakąś butelkę czy papier z drogi się podniesie.
  • Bo Droga pokazuje znane na pozór zakątki z zupełnie innej strony. I to, jak wiele jest wokół nas miejsc mniej znanych, a ciekawych, miłych, intrygujących i pięknych.
  • Bo można zobaczyć, jak wiele łączy nas wszystkich na tym wspaniałym kontynencie, Europie, i że wszystkich nas ciągnie na Koniec Świata.
  • Bo od progu własnego domu najłatwiej zacząć swoją wielką przygodę z Camino i z indywidualnym pielgrzymowaniem.

WIELKOPOLSKA DROGA ŚW. JAKUBA

Już w czasach rzymskich powstawały szlaki handlowe łączące południe Europy z wybrzeżem Bałtyku, nazywane „Bursztynowym Szlakiem”. Nabrały one nowego znaczenia na progu X wieku, kiedy to zaczęły tworzyć się zalążki dzisiejszych państw Europy Środkowej. Szczególnie ważne okazały się drogi łączące Czechy przez Śląsk i Łużyce z Wielkopolską. To właśnie tędy dotarła do Polski kultura łacińska, chrześcijaństwo.

Wielkopolska Droga św. Jakuba próbuje odtworzyć szlak, który został w roku 1563 wymieniony przez Jörga Gaila z Augsburga, jako jeden z trzech szlaków pątniczych łączących Polskę z resztą Europy. Wiódł on przez Poznań, Leszno, Głogów, Zgorzelec i Żytawę. Dziś, Droga Wielkopolska, która powstała w 2006 r, jest realizacją projektu „Europejskie Drogi św. Jakuba” rozpoczyna się w Mogilnie i prowadzi do Głogowa; liczy 282 km i można ją przejść w 11 etapach.

Etap 11. Wschowa – Głogów 

MIEJSCOWOŚCI NA SZLAKU

Wschowa – Przyczyna Górna – Konradowo – Zamysłów – Wilków – Klucze – Głogów

Ze wschowskiego historycznego centrum szlak wyprowadza przez furtę w murach obronnych. Następnie prowadzi ulicami Lipową i Matejki oraz przez park nad stawami do Przyczyny Górnej. W granicach wsi skręca w lewo w drogę polną do Konradowa na obszar należący dawniej do głogowskiego klasztoru klarysek. Można natrafić tu na liczne kapliczki i figury świętych umiejscowione wzdłuż szlaku oraz dwa średniowieczne krzyże pokutne. W Konradowie przy kościele św. Jakuba znajduje się zadaszona wiata dla pielgrzymów. Dalej drogą polną do Zamysłowa, a potem wśród alei drzew i przez kompleks leśny do Wilkowa. W Kluczach skręcamy w lewo w kierunku wałów przeciwpowodziowych i dalej wzdłuż Odry szlak prowadzi do Głogowa.

Z Głogowa można kontynuować wędrówkę do Zgorzelca Dolnośląską Drogą św. Jakuba, która znakowana jest tym samym wzorem muszli, co Droga Wielkopolska.

DŁUGOŚĆ ETAPU / CZAS NA PRZEJŚCIE

długość etapu: 29 km (z odcinkiem alternatywnym przez Przyczynę Górną – 32 km)., minimalny czas potrzebny na przejście: 8 godzin

 

Powyższe wiele innych informacji znajdziesz na stronie: https://camino.net.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.