3. Intronizacja łaskami słynącego obrazu

Matki Boskiej Pocieszenia 

Na tę wielką uroczystość ingresu Matki Bożej Pocieszenia do kościoła parafialnego w Konradowie, parafianie mogli się  należycie przygotować. W obydwóch kościołach parafii, to jest w Konradowie i Starych Drzewcach, były równocześnie prowadzone nauki misyjne. Pracę tę prowadzili ojcowie Franciszkanie z Niepokalanowa. Te pobożne ćwiczenia rozpoczęły się w niedzielę, w dniu 4 listopada i trwały do następnej niedzieli włącznie. Zaproszony na tę uroczystość Ks. Biskup Wilhelm Pluta, Ordynariusz Diecezji, mając zapowiedzianą wizytację w parafii nie mógł przybyć osobiście do Konradowa. Przewodniczenia w radosnym akcie intronizacji podjął się bardzo chętnie Ks. Paweł Socha, Biskup pomocniczy naszej diecezji. Przy pięknej pogodzie do południa parafianie tłumnie przybyli na tę radosną uroczystość, nawet z bardziej odległych wiosek.

W niedzielę dnia 11 listopada 1979 r. o godz.10.00 zgromadzili się wierni na plebanii i przed Obrazem MN Pocieszenia wraz z jednym z Ojców Misjonarzy odmówili chwalebną część różańca. O godz. 10.30 przybył na miejsce Ks. Biskup Paweł Socha. Tu przed Obrazem Matki Boskiej odmówił krótką modlitwę. Następnie czterech obecnych tam kapłanów ujęło drążki feretronu z łaskami słynącym Obrazem i wynieśli na ulicę. Tutaj przejęły feretron przedstawicielki matek i przy śpiewie pieśni „Matko Pocieszenia, Nieba, ziemi Pani” przeniosły go na teren cmentarza. W następnym etapie procesji naokoło kościoła niosły go dziewczęta i przekazały go czterem młodzieńcom. Ci po przejściu wyznaczonego odcinka drogi wręczyli go ojcom parafii. Mężczyźni wnieśli feretron do kościoła i ustawili na mensie głównego ołtarza.

Do przyniesionego Obrazu przybliżył się Ks. Biskup i poświęcił go a także wizerunek św. Józefa Oblubieńca NMP, który odtąd będzie spełniał rolę zasłony dla słynącego łaskami portretu Matki Bożej. Teraz z kolei przy śpiewie „O Maryjo witam Cię” i „Pod Twoją obronę” ulokowano Obraz w nastawie, gdzie już będzie umieszczony na stałe. Po odśpiewaniu pieśni przybliżył się do stopni ołtarza O. Misjonarz i odczytał akt oddania się parafii Matce Bożej Pocieszenia. Z kolei nastąpiło powitanie umieszczonego w ołtarzu Obrazu Matki Bożej i ks. Biskupa. Przemawiały dzieci deklamujące wiersz, następnie przedstawiciele młodzieży i rodziców. Na koniec zabrał głos proboszcz parafii ks. Bolesław Dratwa. Już od ołtarza przemówił Ks. Biskup witając zgromadzonych wiernych w świątyni i polecając ich opiece Matki Najświętszej.

O godz.11.00 rozpoczął Ks. Biskup z miejscowymi kapłanami koncelebrowaną Mszę Św., w czasie której zgromadzeni śpiewali pieśni maryjne. Po odczytaniu Ewangelii przemówił krótko główny celebrans, a następnie przeczytał skierowany na ten dzień do wiernych w Konradowie list Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Kardynał Stefan Wyszyński pisał w swym liście, że „odnowiony Obraz pozostanie u Was, aby najlepsza Matka Boża i nasza Najświętsza Maryja Panna w szczególny sposób opiekowała się Wami, aby troszczyła się o świętość Waszych rodzin, silnych Bogiem, na wzór Rodziny z Nazaretu oraz, aby cała parafia Wasza stała się jedną wielką rodziną żyjącą wiarą, nadzieją i miłością Bożą”. 

Łącząc się duchowo z naszą parafią Ks. Biskup Wilhelm Pluta. Ordynariusz diecezji gorzowskiej przekazał naszej wspólnocie parafialnej swoje piękne słowa w odczytanym przez Ks. Biskupa Pawła Sochę liście „Ja jestem z wami – pisał Ks. Biskup Ordynariusz – i odzywam się do Was tymi słowami, do których treści często wracajcie, rozważajcie ją na klęczkach, aby ona Was radowała i Was wychowywała na dobrych ludzi i aby życie Wasze było jednak życiem dzieci Bożych, które nie tylko zarabiają na chleb powszedni, ale zasługują tym znojnym życiem na niebo. Jestem przekonany — pisał dalej Ks. Biskup – że rządy Matki Bożej, wprowadzonej dziś na zawsze do Waszej wspólnoty dzieci Bożych, będą wychowaniem Matki, dobrej, Najświętszej.”

W drugiej części swego pięknego listu przedstawił Ks. Biskup Ordynariusz naukę Kościoła o Matce Bożej, wskazując na przywileje, którymi Ona się cieszy. Następnie pisał Autor: „Niech troska o życie Boże w Was będzie pierwszym i najważniejszym owocem intronizacji Obrazu. Wszyscy żyjcie w miłości Bożej, tj. bez grzechu ciężkiego. Drugim wskazaniem to mocne i pełne świadomości życie z ołtarzem. Msza św. i najczęstsza Komunia św. ale nie tylko dzieci, lecz głównie młodzieży i starszych,”.

Wszyscy obecni z uwagą i skupieniem wsłuchiwali się w słowa odczytywanego listu Arcypasterskiego, które zapadały głęboko w ich serca i umysły.

Także Ks. Biskup Marian Rechowicz, administrator diecezji w Lubaczowie w swym telegramie skierowanym do naszej parafii napisał, że „z okazji ingresu cudownego Obrazu MB Pocieszenia z Rzęsnej Polskiej koło Lwowa do kościoła parafialnego w Konradowie, przesyłamy wyrazy jedności w modlitwie i podzięce za trzy wieki opiekowania się polskim ludem Bożym.”

W uroczystym nastroju wielka liczba parafian przystępowała do Stołu Pańskiego. Odśpiewano kantyk Matki Bożej „Uwielbiaj duszo sławę Pana mego” a także kilka pieśni eucharystycznych. Przy końcu sprawowania Najśw. Ofiary przemówił główny celebrans, zachęcając wiernych do gorliwej czci Matki Najśw. i udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa. Miejscowy proboszcz zwrócił się do Ks. Biskupa ze słowami podziękowania za usankcjonowanie swą obecnością i Najśw. Ofiarą Mszy św. tej wspaniałej uroczystości, po czym pożegnał dostojnego Gościa. Ze słowami podzięki zwrócił się duszpasterz parafii również do przybyłych gości i parafian, którzy przyczynili się do uświetnienia i przeżycia niezapomnianego dnia. Jeszcze kilka słów skierował Ks. Biskup do wszystkich obecnych i błogosławiąc zgromadzonych przeszedł przez kościół w kierunku plebanii. Wierni, zanim opuścili wnętrze świątyni, odśpiewali „Anioł Pański”.

Obraz Matki Bożej przez całe popołudnie został odsłonięty, aby wierni mogli spokojnie się przed nim pomodlić, prosząc o nowe łaski. O godz. 16.00 została odprawiona Msza św. w czasie której przystępowano rodzinami do Komunii św i zakończenie Misji. Na koniec Ojcowie Misjonarze udzielili błogosławieństwa papieskiego z odpustem zupełnym wiernym uczestniczącym w naukach misyjnych.

Ostatnim akordem w tej uroczystości maryjnej było oddanie hołdu Maryi, przez odśpiewanie kilku pieśni poświęconych Jej czci. W tym czasie wierni obchodzili Jej ołtarz. Tym akcentem zakończono uroczysty dzień ingresu Maryi w życie naszej parafii. 

Wszyscy uczestniczący w tej uroczystości wynieśli z niej głębokie przeżycie duchowe i zrozumienie należnej czci Matce Bożej. Postanowiono odtąd co niedzielę przed poranną Mszą św. odśpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a przed sumą co niedzielę i w inne święta odmawiać chwalebną część różańca. Każde święto maryjne będzie odtąd obchodzone bardziej uroczyście. 

W następnych dniach dokonano poprawek i zakończono prace przy wmontowanym w ołtarzu głównym słynnym łaskami Obrazie Matki Bożej. Dano należyte oświetlenie dokoła Jej wizerunku oraz urządzenie do podnoszenia i opuszczania obrazu św. Józefa Oblubieńca NMP, który służy jako zasłona.

O. Janusz Głazowski, franciszkanin, kończąc nauki misyjne w Konradowie powiedział: „Od dzisiaj kościół w Konradowie stał się Sanktuarium Maryjnym. Matka Boża obrała sobie tu tron rozdawnictwa swych łask. Czcijcie Ją, a Ona was nigdy nie opuści”.

Możliwość komentowania została wyłączona.