Odpusty w roku Świętego Jakuba 2021

Odpusty w Roku Świętym Jakubowym

 

Penitencjaria Apostolska na prośbę Przewodniczącego KEP, w związku z obchodzonym od 31 grudnia br. do 31 grudnia 2021 r. Jubileuszem Composteli czyli Rokiem Świętym Jakubowym, udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia św. oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy w tym czasie, wyrzekając się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, będą pielgrzymować do któregoś z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiedni czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.

Wśród kościołów stacyjnych (pełny wykaz w załączeniu) znajdują się trzy kościoły diecezji zielonogórsko-gorzowskiej leżące na Drodze św. Jakuba, szlaku pielgrzymim do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Są to:

  • Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie (Droga Dolnośląska)
  • Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (Droga Lubuska)
  • Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Konradowie (Droga Wielkopolska).

 

Ponadto osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć do jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed dowolnym obrazem Świętego Jakuba Większego, Apostoła będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Rok Święty Jakubowy (łac. Annus Sanctus Iacobeo, hiszp. Año Santo Jacobeo), rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Możliwość taka zdarza się co 5, 6 i 11 lat. W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła, spełniając pozostałe warunki. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 roku, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II.

Jak informuje bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, lista polskich kościołów stacyjnych w Roku Jakubowym 2021 została przygotowana przez Zespół w Pracowni Szlaku św. Jakuba przy Wydz. Teologicznym UMK w Toruniu pod kierunkiem ks. prof. Piotra Roszaka w porozumieniu z proboszczami, samorządami i Bractwami Św. Jakuba, opiekującymi się Szlakami Św. Jakuba. Zgodnie ze wskazaniami Arcybiskupa Santiago de Compostela, są to kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Starszego na szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakuba w Santiago. W ten sposób stworzona ma być więź pielgrzymów w kościołach pw. św. Jakuba Apostoła na szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago. W Polsce mamy ponad 6 000 km Dróg, przy których znajduje się ponad 80 kościołów parafialnych pw. św. Jakuba, ale tylko połowa z nich jest zaangażowana w duszpasterstwo pielgrzymów na Camino, stąd nie wszystkie znalazły się na liście kościołów stacyjnych. Ciągle czekają na odkrycie i zainteresowanie duszpasterskie.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Zamknij